SZCZECIN w 1 dzień!

Podczas gdy inne miasta zachwycają malowniczą starówką z siecią wąskich uliczek, Szczecin stawia na przestrzeń i wodę na wyciągnięcie ręki. Aż ma się ochotę stanąć na palcach, rozłożyć ręce i po prostu wnieść się do góry! 
 
W tym poście pokażę wam moje energetyczne zestawienie TOP 10 Szczecina, w sam raz na jednodniowy pobyt.

Wały Chrobrego
 
 
To miejsce, do którego nie da się w Szczecinie nie dotrzeć!
 
Może wstyd się przyznać, ale wcześniej nie wiedziałam, co oznaczają Wały Chrobrego. Czy chodzi o tą nadodrzańską część miasta, a może o te potężne budynki piętrzące się nad nurtem rzeki?
 
Okazało się, że Wały Chrobrego to reprezentacyjny bulwar miejski, powstały na miejscu dawnego Fortu Leopold.
 
Choć dzisiaj ta przestrzeń nie ma nic wspólnego z fortyfikacjami, nadal robi piorunujące wrażenie!
 
Rozmiary budowli mogą konkurować z najbardziej okazałymi gmachami stolicy!
 
Miejsce jest idealne do spacerów oraz relaksu z widokiem na Wyspę Grodzką i kolorowe, portowe żurawie.
 
Budynek z piaskowca mieści w sobie aż trzy instytucje: Muzeum Narodowe, planetarium  oraz Tetr Współczesny. To tak jakby ktoś wątpił w jego wielkość i pojemność ;).
 
 
 
 
Budowla z czerwonej cegły przypominająca zamek to siedziba Urzędu Wojewódzkiego.
 
 
Najmniejszy z obiektów, schowany w cieniu drzew i porośnięty bluszczem jest zaadoptowany pod Akademię Morską.
 
 
Filharmonia
 
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza to najciekawszy i chyba zarazem najbardziej kontrowersyjny budynek Szczecina. Mi przypomina ustawione w grupie kartonowe pudełka, np. po mleku. Ale bądźmy bardziej kreatywni, to w końcu filharmonia, nie mleczarnia. Zgodnie z zamysłem twórców budowla ma kojarzyć się z  lodowym pałacem ;).
 
W 2015r. filharmonia została uznana najwartościowszy obiekt architektury współczesnej w Europie! 
 
Wewnątrz znajdują się dwie sale koncertowe- symfoniczna w odcieniach złota oraz druga w barwach nocy księżycowej. Obie mogą pochwalić się doskonałą akustyką.
 
Nawet jeśli nie macie okazji tego sprawdzić na żywo i tak warto wejść do środka- biała przestrzeń holu z kawiarnią  zachwyca nowoczesnością.
 
Pod tym linkiem znajduje się odnośnik do strony internetowej filharmonii, gdzie możecie pójść na wirtualny spacer. Polecam!
 
 

 

Przylegający do filharmonii neogotycki budynek nie ma nic wspólnego z muzyką, mieści się w nim Komenda Wojewódzka Policji.

 

Centrum Dialogu “Przełomy”

Budynek ten został w 2016 r. uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie!
 
Jednak uważajcie, bo można go łatwo przeoczyć, chodząc po jego… dachu. Jak to możliwe?
 
Stojąc na placu, przed wejściem do filharmonii zauważycie zapewne skate park o falistej powierzchni i drzwi prowadzące pod ziemię. Właśnie tam mieści się to centrum.
 
Dlaczego takie miejsce powstało w Szczecinie i co może tam robić zwykły turysta?
 
Po II wojnie światowej na tych ziemiach doszło do całkowitej zmiany składu ludności. Pierwotni mieszkańcy zostali przesiedleni w inne regiony, sprowadzono natomiast ludzi powracających z obozów zagłady, zsyłek w głębi ZSSR lub wojennej tułaczki. Poczucie przynależności do nowego miejsca zamieszkania to długotrwały proces.
 
Jego przebieg, czyli kolejność przełomów politycznych Szczecina oraz historie jego mieszkańców na przestrzeni lat można poznać właśnie tutaj- na wystawach stałych i czasowych.
 
Tutaj możecie zobaczyć to muzeum z lotu ptaka lub zajrzeć do środka.
 
Natomiast tutaj  jest link do cennika i godzin wstępu.

Zamek Książąt Pomorskich

 
 
Pierwsze zabudowania pochodzą z XIV w., jednak obecna renesansowa forma powstała dwa wieki później.
 
Bardzo ciekawe miejsce ze względu na dużą ilość instytucji kulturalnych i atrakcji turystycznych.
 
Po pierwsze: punkt informacji turystycznej, gdzie można zaopatrzyć się w bezpłatną mapę z miejskim szlakiem turystycznym pttk. Na jej odwrocie znajdziecie opis wszystkich znajdujących się na nim miejsc.
 
Po drugie: kino, teatr i Opera na Zamku oraz wiele plenerowych koncertów na dziedzińcu
 
Po trzecie: Wreszcie coś związanego z samym zamkiem! W skrzydle muzealnym można zwiedzać krypty, książęce sale, Celę Czarownic oraz dwa punkty widokowe!
 
 
 
 
Na dziedzińcu warto zwrócić uwagę na osobliwy zegar, niegdyś największą atrakcję zamku. Tarcza przedstawia maskę zielonego człowieka, w którego otwartych ustach mieścił się datownik. Jest także błazen oraz kula z fazami księżyca.
 
Tutaj znajduje się odnośnik do strony internetowej zamku, gdzie znajdziecie informacje o godzinach wstępu, cenniku i formach zwiedzania.
Chwytaj dzień w Szczecinie!
 

Stare Miasto, czyli dwa rynki

Starówka Szczecina ma nietypowy układ, ponieważ Ratusz Staromiejski łączy dwa rynki- Nowy oraz Sienny. 
 
Warty odwiedzenia jest szczególnie ten drugi, przy którym stoją odrestaurowane, kolorowe kamienice.
 
Wieczorem robi się tu jeszcze bardziej klimatycznie, a to za sprawą podświetlonej fasady ratusza, rozłożystego drzewa z lampkami oraz lampionów w okolicznych knajpach.
 
Idealna miejscówka na wieczorny relaks po całym dniu zwiedzania!
 

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba

Gotycki kościół pochodzi z XII w. W 2008r. na wieży umieszczono hełm, co czyni świątynię najwyższym budynkiem miasta i drugim co do wysokości budynkiem sakralnym w Polsce.
 
Na wieży znajduje się punkt widokowy.

 
Gastronomia
 
Paprykarz Szczeciński– czyli hit PRL-owskich biwaków! Zmielone ryba, koncentrat pomidorowy, cebula i olej roślinny zamknięte w metalowej puszce to nadal najpopularniejszy szczeciński przysmak!
 
Pasztecik– szybka przekąska, którą spróbujecie w prawie każdym lokalu. Składa się z ciasta drożdżowego w kształcie wałka z mięsnym lub jarskim nadzieniem.
 
Lody o smaku paprykarza szczecińskiego! Kto podejmie to wyzwanie? Ja bardzo chciałam, ale niestety odwiedziłam Szczecin w nieodpowiedni dzień. Ten unikatowy smak jest serwowany tylko w piątki i tylko w jednym lokalu- najlepszej kawiarni w mieście!
 
Lodziarnia nazywa się Gelatiamo, mieści się na ul. Koński Kierat, obok pomnika bogini wiosny- Flory i ma w ofercie oryginalne połączenia smaków! Mniam! Ja zachwyciłam się na przykład ananasem z miętą!
 
Szczecińska Fabryka Wódek “Starka”
 
Dla lubiących trunki z tradycją jest możliwe zwiedzanie 150-letnich podziemi, w których leżakuje zbożowa wódka Starka, tradycyjny wyrób Szczecina.
 
Oprócz tego w mieście znajdziecie kilka browarów, np. Browar Stara Komenda czy Bosman Browar Szczecin.

 

Tereny Zielone

Mi na zwiedzanie parków czasu nie starczyło, co nie oznacza, że w Szczecinie nie ma wartych odwiedzenia miejsc na łonie natury!
 
Przy następnej wizycie na pewno udam się do Różanki, czyli ogrodu różanego z 99 odmianami róż, na Jasne Błonia im. św. Jana Pawła II, gdzie rośnie 209 platanów oraz do Międzyodrza, położonego za miastem kompleksu wysp na Jeziorze Dąbie!
 
Oj, nie będę się nudzić :).

Wyspa Grodzka

Jeśli lubicie plażowy klimat w centrum miasta musicie koniecznie odwiedzić to miejsce. Wysepka znajduje się naprzeciwko Wałów Chrobrego, od 2016 roku funkcjonuje tam Miejska Strefa Letnia! Wstęp jest bezpłatny, można korzystać z plaży, odwiedzić plenerowe knajpki lub poszaleć na koncertach.

 
Zalew Szczeciński
Taką bliskością wody może pochwalić się niewiele polskich miast! Tym bardziej jeśli woda oznacza dwa jeziora, drugą co do długości rzekę w kraju i pobliską zatokę Bałtyku! Do samego morza też daleko nie jest- tylko 65 km.
 
Z tego trzeba zrobić użytek! Oprócz sportów wodnych i wypożyczalni sprzętu wodnego, warto wybrać się w rejs! Szczecin to baza wypadowa, z której można popłynąć do Skandynawii, np. do Kopenhagi, Malmo czy Sztokholmu.
 
Informacje praktyczne

Komunikacja miejska:

Moim zdaniem największą zaletą Szczecina jest przestrzeń! Szerokie ulice, aleje, bulwary! Czuć świeżość i energię, jednak po kilku godzinach spacerów można się także zmęczyć…
 
Na szczęście w mieście funkcjonuje rozbudowana sieć autobusów. Można kupić bilet całodobowy za 12 zł normalny i 6 zł ulgowy lub bilety jednorazowe:
 
– 15 min- 2 zł
– 30 min- 3 zł
– 60 min- 8 zł
 
Mapa ze schematem sieci komunikacyjnej jest dostępna w punktach informacji turystycznej. Jeden z nich znajduje się na zamku, drugi za Wałami Chrobrego.
 
 
 

Szczecin to naprawdę godne polecenie miejsce w Polsce! Zadowoli miejskich piechurów oraz miłośników przyrody i sportów wodnych.

Mi oprócz błękitnego nieba nic w Szczecinie nie potrzeba! Mam nadzieję, że w przyszłości spędzę tam więcej czasu.

 

Do zobaczenia!