Gdańsk- piękny jak zawsze, inny niż zwykle

Gdańsk. Jak zawsze wart odwiedzin. Bo czy ulica Długa może się komuś znudzić? Choć za każdym razem jadąc kolejką w stronę Gdańska, obiecuję sobie, że tym razem ścisłe centrum zostawię dla pozostałych turystów, to i tak finalnie zachwycam się od nowa misternie zdobionymi kamieniczkami…

Ale Gdańsk nie zamyka się przecież w widoku na Żuraw, kroplach wody tryskających z fontanny Neptuna czy paszczach gargulców na ul. Mariackiej.

Umówmy się: powyższe punkty są ponadczasowe, nigdy się nie znudzą i zawsze warto odświeżyć w pamięci ich widok, ale podczas pobytu w Gdańsku odwiedźmy też inne klimatyczne i ciekawe punkty, które pokażą nam Gdańsk z nieznanej dotąd strony!

 

Odwiedź Gdański Teatr Szekspirowski

 

Jest usytuowany na miejscu siedemnastowiecznej Szkoły Fechtunku- dawnego publicznego teatru. Obecnie jest to ul. Bogusławskiego, równoległa do Długiej. Idąc od dworca PKP należy minąć Złotą Bramę i kierować się przed siebie. Tego budynku na pewno nie przegapicie!

Budowla intryguje już z zewnątrz- to masywny gmach zbudowany z antracytowych cegieł. Na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jak bunkier, a jednak w jego wnętrzu znajduje się nowoczesny teatr elżbietański z rozsuwającym się w 3 minuty dachem.

Oprócz spektakli teatr można zwiedzać. W ciągu dnia odbywają się trzy godzinne programy- o godzinie 13.30, 14.30 i 19.30.

Repertuar trzeba sprawdzać na bieżąco- najlepiej na stronie teatru: teatrszekspirowski.pl.

Podążaj śladami małego Schopenhauera

 

Mało kto wie, że rodzinnym miastem znanego filozofa jest właśnie Gdańsk. I choć w późniejszych latach Schopenhauer  na wybrzeże nie powrócił, źródła podają, że okres spędzony w Gdańsku odegrał ważną rolę w kształtowaniu jego dziecięcej osobowości. Kamienica, którą zamieszkiwała rodzina Artura mieści się przy ul. Św. Ducha.

Innym miejscem, niedawno udostępnionym do zwiedzania jest Stacja Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Warto wybrać się tam z wycieczką zorganizowaną i posłuchać opowieści przewodników. Szczegółów szukajcie w punkcie informacji.

 

 

Popłyń na Westerplatte

 

Można udać się tam autobusem, jednak przejazd jest baaardzo długi. Znacznie przyjemniejszą opcją jest prawie godzinny rejs po Motławie, podczas którego można zobaczyć także gdański port i pozostałości stoczni.

Dodatkowo warto wybrać statek, gdzie w trakcie rejsu przewodnik opowiada o mijanych budynkach. Kasy biletowe mieszczą się pod zatłoczonym chodnikiem w pobliżu Żurawia.

Koszt takiej wycieczki mieści się w przedziale 35-50 zł.

Po dopłynięciu na miejsce na turystów czekają meleksy, jednak dystans do samego pomnika nie jest na tyle daleki i można spokojnie pokonać go na piechotę. Spacer trwa ok. 20 min, po drodze znajdują się pozostałości wojennych zabudowań i notki historyczne (mini muzeum w plenerze).

Westerplatte to zatem nie tylko pomnik- rozległy teren sprzyja spacerom, poznaniu narodowej historii i niedzielnemu wypoczynkowi.

 

 

Poznaj Stare Miasto

 

Ul. Długa, Dwór Artusa, Pomnik Neptuna i Żuraw to zabytki, które wcale nie znajdują się na Starym Mieście, ale na Głównym Mieście.

Stare Miasto mieści się natomiast bliżej dworca PKP i pewnie nieświadomie mijaliście po drodze, idąc na “Stare Miasto”.

Tam znajduje się drugi ratusz- Ratusz Staromiejski, Wielki Młyn oraz pomnik Jana Heweliusza. Te wszystkie miejsca leżą wokół małego parku imienia tego astronoma, w sąsiedztwie kanału Raduni.

Bardzo przyjemny zakątek, w sam raz na popołudniowy odpoczynek z dala od zgiełku turystów, którzy zapewne eksplorują “stare miasto”… W parku znajdują się fontanny, plac zabaw i ławeczka internetowa.

 

Zwróć uwagę na szczegóły

Na Długim Targu znajduje się np. termometr Farhenheita, a przy fontannie oprócz Neptuna umieszczone są postacie mitologiczne i morskie stwory.

Pomimo wielu turystów nie warto za szybko opuszczać Długiego Targu, ale przysiąść na boku i przyjrzeć się dokładniej zdobieniom na kamienicach. Każda z nich należała przed laty do innego rodu i posiadała odróżniające ją od innych znaki rozpoznawcze.

Ciekawa historia związana jest także z herbem Gdańska. Znajdują się w nim dwa lwy. Co mają wspólnego z nadmorskim miastem? Podobno jako królowie dżungli są nawiązaniem do Neptuna, czyli króla mórz.

Nie odwiedziłam tego miejsca osobiście, ale podobno można zwiedzić także wewnętrzny dziedziniec Bazyliki Mariackiej, czyli największej ceglanej świątyni w Europie. Trzeba jednak wcześniej zapytać o zgodę proboszcza.

 

 

Wdrap się na Górę Gradową

Góra Gradowa to jeden z najlepszych, darmowych punktów widokowych! Wdrapiecie się na nią ścieżką prowadzącą zaraz za dworcem kolejowym. Na szczycie znajduje się Krzyż Milenijny oraz wiele odrestaurowanych pozostałości po fortyfikacjach- dawnym Bastionie Jerozolimskim.

Dla rodzin z dziećmi dobrą opcją będzie wizyta w Centrum Hewelianum, czyli parku nauki.

Ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na Starówkę i Stocznię Gdańską.

 

 

Zajrzyj do Ośrodka Kultury Morskiej

To nowoczesna plomba przyklejona do Żurawia. W środku znajdziecie wystawy poświęcone morzu. “Łodzie ludów świata”, “Statki- nasza pasja”, “Ludzie, statki, porty” to tytuły niektórych z nich. Zazwyczaj są interaktywne, zabawa gwarantowana nie tylko dla dzieci ;)!

Bilety wstępu nie przekraczają 10 zł, w czasie mojego pobytu jedna z wystaw była darmowa.

 

Odwiedź Muzeum II Wojny Światowej i ESC

To miejsca nie tylko dla miłośników historii, ale także architektury. Oba budynki mogą pochwalić się nowoczesną bryłą i oryginalnym designem.

Choć nie rozumiem czemu wystawy muzeum mieszczą się pod ziemią, a nie w pochyłym gmachu widocznym z daleka, to miejsce i tak warto odwiedzić. Oczywiście polecam wejść do środka i od razu przeznaczyć na zwiedzanie min. 2 godziny. Wystawa rozpoczyna się nieco zbyt ogólnie i nużąco, ale z pokoju na pokój robi się coraz ciekawiej. Wnętrze przypominało mi nieco muzeum upamiętniające zamach na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, co oznacza, że możemy być dumni z naszych muzeów i śmiało zapraszać do nich gości z zagranicy!

Podążając do muzeum warto przystanąć na Moście Wapienniczym. Gdańsk prezentuje się stamtąd naprawdę imponująco, szczególnie po zmierzchu.

Budynek ESC, czyli Europejskiego Centrum Solidarności mieści się zaraz przy murach Stoczni Gdańskiej. Oferuje nie tylko wystawę stałą dotyczącą historii Solidarności, ale także wystawy czasowe, bibliotekę i taras widokowy.

 

 

Poszukaj murali na Zaspie

 

Niestety to nadal przede mną, choć murale widziałam z okien kolejki.

Zaspa to jedna z dzielnic na północy Gdańska. Stała się znana z kolekcji prawie 60 wielkoformatowych murali powstałych na ścianach szczytowych bloków.

Świetna idea na ożywienie nieco ponurej urbanistycznej przestrzeni.

Poniższy link zaprowadzi was do mapy wszystkich murali:

http://muralegdanskzaspa.pl/mapa/

Natomiast pod tym linkiem znajdziecie moją fotogalerię murali Trójmiasta, na które natrafiłam do tej pory:

http://zyciewturkusie.pl/?p=98

Gdańsk

 

A jakie są wasze ulubione miejsca w Gdańsku? Na mojej liście zdecydowanie brakuje oryginalnych miejscówek kulinarnych! Jeśli takowe macie, śmiało dzielcie się w komentarzach!