Niech Ci Porto prostym będzie!- graficzny przewodnik i cennik

Do Porto przyleciałam pierwszego dnia wieczorem, odlatywałam czwartego rano. Miałam więc dokładnie dwie doby na eksplorację tego pięknego, portugalskiego miasta. Odwiedziłam nie tylko samą Ribeirę, ale także dzielnice Gaia, Foz du Douro i Matosinhos. To wszystko bez pośpiechu i wyjazdowej zadyszki.
 
Teraz stworzyłam zwięzły, graficzny przewodnik po najciekawszych atrakcjach i najbardziej malowniczych miejscach! W środku znajdziecie też słowniczek oraz ceny.
 
Przyjemnego eksplorowania Porto!

✈ acepipes – przekąski
✈ baixa – centrum
✈ bacalhau- dorsz
✈ bom dia- dzień dobry
✈ casa- dom
✈ electrico- tramwaj
✈ estação de trem- stacja kolejowa
✈ igreja – kościół
✈ miradouro – punkt widokowy
✈ mosteiro- klasztor
obrigada/ obrigado- jestem wdzięczna/ jestem wdzięczny
✈ paragem proxima- następny przystanek
 peixe- ryba
 sardinas assada- sardynki grillowane
 Sé- katedra
 selos- znaczek pocztowy
✈ tripas- flaczki a’la Porto
✈ torre- wieża

 

 

To Porto czy Hollywood?

Ja też jeszcze dwa miesiące temu nie wiedziałam o Porto prawie nic, więc bezsensowne wydało mi się szastanie portugalskimi nazwami, które nie pomagają w organizowaniu samodzielnej podróży. Mam nadzieję, że poniższe “plansze” oraz powyższe słówka okażą się dla Was przydatne, a planowanie pobytu w Porto łatwiejsze!

 
Porto to drugie co do wielkości miasto Portugalii, położone na północy kraju, w regionie słynącym z winnic, nad rzeką Douro.
 

 

 
Dystans od lotniska do centrum miasta wynosi ok. 11 km. W Porto wyróżnia się kilkanaście dzielnic, te najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym zaznaczyłam na mapie poniżej.

 

 

 

 
O komunikacji w Porto dowiesz się więcej tutaj.
 

 

 

 
Ribeira to najbardziej znana i najstarsza dzielnica Porto, wpisana na listę UNESCO. Jest znana z charakterystycznej, ciasnej, drewnianej zabudowy. Z nadbrzeża odpływają statki na rejsy po Douro. 
 

 

 

Katedra i Pałac Biskupów
Wnętrze giełdy

 

Główne punkty Ribeiry to deptak nad rzeką oraz Plac inflanta Henryka, przy którym wznosi się giełda (Palácio da Bolsa) oraz mercado.

 

Inflant Henryk to inaczej Henryk Żeglarz, teraz kojarzysz prawda? Urodził się w Porto i był głównym organizatorem wyprawy morskiej do Indii. Ciekawostką jest jednak to, że sam nigdy nie popłynął w żaden rejs… 

 

 


Po drugiej mostu Luisa I (najbardziej znany i najczęściej uczęszczany most Porto) rozciąga się dzielnica (dawniej osobne miasteczko) Vila Nova de Gaia, w skrócie Gaia. Miejsce to rozwinęło się pod względem turystycznym stosunkowo niedawno, za sprawą ogromnej ilości winiarni, które mieszczą się na każdej ulicy. Wzdłuż rzeki ciągnie się bulwar, pełen stoisk z pamiątkami i budkami z jedzeniem. Prawie jak nad Bałtykiem ;).
 

 

Obserwując dzielnicę z perspektywy Ribeiry z pewnością zwrócisz uwagę na charakterystyczną rotundę na wzgórzu, niedaleko mostu Luisa I. To klasztor Nossa Senhora da Serra do Pilar. Podobno to także najlepszy punkt widokowy Porto (nie dotarłam, więc nie potwierdzam).

 

 

 

 

Nieco dalej od Ribeiry, najlepiej udać się tam autobusem (ja wybrałam nr 500), znajduje się dzielnica Foz do Douro. Jest położona nad oceanem, da się więc odczuć rześką bryzę. Można tam spotkać zdecydowanie więcej miejscowych, odwiedzić latarnię morską i przespacerować się malowniczą promenadą. Najlepiej prezentuje się o zachodzie słońca. Wzdłuż oceanu rozciąga się długi deptak- idealne miejsce do aktywności fizycznej, po drugiej stronie ulicy bogato zdobione hacjendy.

Spacerowy, szeroki deptak ciągnie się do samego Matosinhos. Jest tam pas zieleni, wewnętrzne patio z mini kawiarnią oraz plac zabaw.

 

Promenada

Kiedy wysiądziecie z autobusu w Foz do Douro Waszym oczom ukaże się ocean i latarnia morska. Aby dotrzeć na promenadę należy przejechać jeszcze kilka przystanków autobusem. Znajduje się ona w pobliżu Praia da Luz.

 
 
Matosinhos to osobne miasteczko, jednak obecnie nieformalnie stanowi kolejną dzielnicę Porto. Powstało z dawnej wioski rybackiej i obecnie znajduje się tam rozległy port towarowy.
 

Znajdziecie tam plaże, basen z morską wodą oraz wiele tawern, serwujących najlepsze owoce morza jakie jadłam podczas pobytu w Portugalii.

Architektura typowo miejska i nowoczesna. W pobliżu plaży mieszczą się supermarkety.

Z autobusu 500 najlepiej wysiąść na przystanku “Matosinhos Praia” (najbliżej do plaży i marketów). Aby dotrzeć na plażę należy kierować się w dół ulicy. Wyjdziecie zaraz obok punktu informacji turystycznej, która oferuje przejrzystą mapę. Chcąc dojść do strefy gastronomicznej, trzeba kierować się w prawo, oddalając się od Porto.

Przystanek powrotny znajduje się w bocznej przecznicy, przy Lidlu.

 

Największe skupisko zabytkowych kościołów i turystycznych atrakcji. Punktem rozpoznawczym jest najwyższa wieża Porto- Torre dos Clérigos (76 m). Wstęp kosztuje 4 euro, do kościoła wchodzi się bezpłatnie.

W kilka minut spacerem można dotrzeć do księgarni Lello (znajdują się w niej schody, którymi J. K. Rowling inspirowała się pisząc Harry’ego Pottera), tuż obok przy placu z fontanną mieści się Muzeum Narodowe oraz pokryty piękną mozaiką z azulejos kościół Carmo.

Centrum jest na tyle małe, że bez problemu zwiedzicie je na piechotę w ciągu 2-3 godzin (plus czas na zwiedzanie poszczególnych atrakcji).


Centralną oś stanowi Avenida dos Aliados. Razem z Placem Trindade i dworcem kolejowym São Bento, tworzy węzeł komunikacyjny Porto. Nazwami Aliados, Trindade i Sáo Bento są oznaczone także trzy, główne przystanki metra.

 
 
Dworzec kolejowy São Bento to wizytówka Porto i najlepsza reklama portugalskich kafelek azulejos. Dobrze, że mozaiki pokrywają górną część ścian, bo ilość turystów z pewnością uniemożliwiłaby zrobienie zdjęć. Na szczęście piękno wnętrza dworca jest dostępne dla każdego.

 

Jak dobrze poszukacie, na terenie centrum znajdziecie kilkanaście punktów street artu.

 

Na poniższej mapie zaznaczyłam najciekawsze miejsca, gdzie można zobaczyć mozaiki z azulejos:
 
 
Igreja de Carmo

Pamiętajcie, że są to tylko propozycje, bo w Porto azulejos można spotkać na każdym kroku. Wewnątrz Ribeiry, mniej więcej na wysokości placu Henryka Żeglarza, znajduje się cała, ogromna ściana jednej z kamienic pokryta tylko azulejos! Cudo! Wracałam do niej kilka razy ;).

Caaaaaała ściana azulejos <3
Mercado Bolhao

Równolegle do alei Aliados biegnie główny deptak handlowy Porto- Rua Santa Catarina. Jest położony między dworcem a marketem Bolhão. Na początku ulicy (patrząc na mapę od strony Ribeiry znajduje się zabytkowa kawiarnia Majestic. Mercado Bolhão to świetne miejsce na zakup pamiątek i posiłek w przerwie od zwiedzania. Przy stacji metra o tej samej nazwie znajduje się “kaplica dusz” (capela das Almas). Można więc wszystkie te miejsca zobaczyć w czasie jednego spaceru.

1. Mercado Bolhão
2. Capela das Almas
3. Majestic Café
4. Rua Santa Catarina
5. Dworzec São Bento

 

 

 
 Bilety wstępu:
 
– Palácio da Bolsa- 7 euro (zwiedzanie tylko z przewodnikiem, czas trwania: ok. 40 min)
– Wieża Kleryków- 4 euro
– zwiedzanie winiarni + degustacja trzech rodzajów Porto- ok. 10 euro
– księgarnia Lello- 3 euro 
– World of Discoveries- 14 euro, dzieci do 12 lat- 8 euro, do trzech lat- bezpłatnie (fajna opcja dla rodzin z dziećmi)
 
wstęp darmowy:
 
– wszystkie kościoły i punkty widokowe
– ogrody Pałacu Kryształowego
– dworzec São  Bento
 
Komunikacja:
 
– Porto Card: 13 euro/ doba (obejmuje wszystkie środki transportu bez tramwajów + zniżki na zwiedzanie)
– Porto Tour: 7 euro/ doba (obejmuje wszystkie środki transportu bez tramwajów)
– autobus: 1,9 euro/ 1 przejazd
– tramwaj: 2,5 euro/ 1 przejazd (8 euro/ doba)
– rejs po rzece Douro pod 6 mostami: od 12 euro w górę
 
Gastronomia:
 
– Francesinha- od 4,5 euro (wersja podstawowa)
– zupa rybna- ok. 4 euro
– flaczki a’la Porto- ok. 4 euro
– dorada grillowana- od 10 euro
– sardynki grillowane- od 6/7 euro za porcję 6 sztuk
– sangria- 3,5 euro/ kieliszek w centrum Ribeiry
– sardynki w puszcze- ok. 1 euro (cena z marketu)

– woda mineralna- 0,2- 0,4 euro/ 0,5 l (cena z marketu)


Pamiątki:

– saszetka z korka- 2,5- 5 euro

– magnes azulejos- ok. 1,5 euro
– ceramiczna kafelka azulejos- ok. 4 euro
– figurka koguta- od 1 euro (zależnie od rozmiaru)

 

 Uff, chyba wszystko. Za niedługo zaproszę Was na spacer po mieście! Tam dokładniej przedstawię poszczególne miejsca i podpowiem jak je znaleźć. Na razie zapoznajcie się z nazwami, cenami i mapami. 
 

I niech Wam Porto prostym będzie!