Madryt w dwa dni- trasa zwiedzania i ciekawostki

Ile dni potrzeba, aby zwiedzić Madryt i czuć się usatysfakcjonowanym?


Mi wystarczyły 2 i choć nie czuję takiego niedosytu czasu jak podczas pobytu w Barcelonie, to jeden dzień dłużej także potrafiłabym efektywnie wykorzystać.

W poście zawarłam wszystkie najbardziej atrakcyjne miejsca warte zobaczenia w 2 dni oraz wiele praktycznych wskazówek i ciekawostek na temat Madrytu!


Dzień I


Planowana ilość kroków: 25 000

Poznana część Madrytu: zachodnia część miasta
Liczba parków: 2

Liczba postojów na smakowanie lokalnych przysmaków: 3

Liczba spotkań z kulturą: 1 (występ flamenco)

Koszt zwiedzania (bilety wstępów, bez występu flamenco): 0 euro 🙂

Mapa z trasą spaceru  zawiera wszystkie wymienione punkty wraz z kolorowymi oznaczeniami i komentarzami, dlaczego dane miejsce warto zobaczyć.

Wskazówki: Mapa ma dwie warstwy, aby oddzielić miejsca odwiedzone w poszczególnych dniach; wszystkie place zaznaczone są na czerwono.

Puerta del Sol

Dawna brama miejsca, dziś centrum Madrytu i całej Hiszpanii. Jeśli się postaracie, znajdziecie między butami turystów kamień wyznaczający kilometr zerowy.

W praktyce oznacza to, że wszystkie odległości na drogach wychodzących z Madrytu mierzy się właśnie z tego punktu.

Najważniejszym budynkiem placu jest Urząd Pocztowy, na przeciwko którego znajduje się pomnik Karola III i stacja metra- Sol.


Warte zobaczenia: 

Pomnik niedźwiedzia jedzącego poziomki– symbol Madrytu, obecny w herbie miasta

Ciekawostka:

Dach jednego z budynków zdobi jeden z najstarszych w Hiszpanii neonów, uznana za zabytek reklama marki Tio Pepe.Transport: Stacja metra o tej samej nazwie- Sol


Wskazówka dla zgłodniałych:

Niedaleko placu znajduje się knajpka, gdzie kupicie pyszne i tanie churros. (Oczywiście wszędzie jest mnóstwo innych takich knajpek, ale w tej byłam i polecam!)

Link do ich strony: https://www.mchmadrid.com/. Zaznaczyłam ją także na mapie.

Plac jest mekką artystów ulicznych wszelkiej maści, od mimów, po grajków czy magików.


Gran Via

Najbardziej reprezentacyjna ulica Madrytu, jednak nie mylcie jej z deptakiem. Natężenie ruchu jest tam bardzo duże o prawie każdej porze dnia i nocy.

Warto jednak przespacerować się nią wzdłuż i wszerz, aby obejrzeć pięknie zdobione kamienice oraz zabytkowe kina i teatry z początku XX wieku.

Gran Via łączy dwa ważne turystycznie punkty: Plaza Cibeles oraz Plaza Espania.


Warte zobaczenia:  Najbardziej znane budynki Gran Vii to:

→ Fundation de Telefonica- najwyższy budynek Europy lat 30-tych

→ Centro Cultural de los Ejercitos
→ Edificio Metropolis

→ Cine Capitol

Edificio de Telefonica
Ciekawostka dla lubiących zakupy:

W kamienicach w pobliżu Edificio de Telefonica mieści się wiele popularnych sieciówek odzieżowych. Jeden sklep potrafi zajmować wszystkie piętra jednej kamienicy i wyglądać jak mini galeria handlowa.

Plac Hiszpański

Jeden z bardziej znanych placów w Madrycie. Warto tu zrobić odpoczynek od zwiedzania, wokół wiele drzew i ławek.

Warte zobaczenia:  Pomnik Don Kichota. 


Temple de Debod

Warte zobaczenia: 

Podarowana w darze, oryginalna świątynia egipska. Została przywieziona do Madrytu w częściach i następnie zrekonstruowana. Obecnie mieści się tam małe muzeum.

Wskazówki:

– za świątynią mieści się taras widokowy, z którego widać gmach Pałacu Królewskiego

– idąc za świątynią w prawo, można dotrzeć do stacji kolejki gondolowej, która podobno oferuje świetne widoki na miasto (podobno, ponieważ zimą jest nieczynna)Palacio Real i ogrody pałacowe

Pałac króla Hiszpanii, obecnie nie zamieszkany, pełni funkcje reprezentacyjne.

Można go zwiedzać wewnątrz. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 10 euro, dla dziecka 6 euro.

Wskazówka:

Do ogrodów pałacowych nie można wejść od strony pałacu. Należy obejść je naokoło. Wejście od strony rzeki, dokładnie na przeciwko tylnej elewacji pałacu.

Zwiedzanie ogrodów jest bezpłatne, tak samo jak korzystanie z toalet przy wejściu.

Catedral de la Almudena de Madrid

Katedra sąsiaduje z Palacio Real, jest jednym z najbardziej okazałych kościołów Madrytu.

Przed wejściem znajduje się pomnik Jana Pawła II.


Mercado de San Miguel
Godziny otwarcia:  pn, wt, śr, nd: 10:00-24:00, czw, pt, sb: 10:00-14:00.
Najbardziej znany market Madrytu.  Zawsze bardzo tłoczny i gwarny, ale różnorodność oferowanych potraw przyprawia o zawrót głowy. Wszystko jest pięknie podane, zachęcające do degustacji!

Ceny dość wygórowane, ale jedzenie lokalne i pyszne. Od alkoholi, słodyczy, owoców aż po przeróżnej maści tapas, chorizo, sery i oczywiście paellę.

Ja skusiłam się na kilka rodzajów tapas oraz nadziewane mięsnym farszem pierogi. Obie przekąski były “palce lizać”, choć ciężko się tam najeść za np. 10 euro i znaleźć miejsce siedzące, żeby skonsumować swoją porcję.


Więcej informacji znajdziecie na stronie targowiska: /www.mercadodesanmiguel.es/en/


Plac Mayor

Osobiście to mój ulubiony plac Madrytu. Czerwone elewacje budynków idealnie oddają atmosferę Hiszpanii, miejsce jest dużo spokojniejsze nić Puerta del Sol, a zarazem bardzo fotogeniczne.

Kiedyś odbywały się tam koronacje królów, dziś to miejsce spotkań przy kawie lub sangrii ;).Wskazówki:

– w podcieniach mieści się jeden z największych punktów informacji turystycznej; można tam bezpłatnie odbyć kilkuminutową, wirtualną podróż po Madrycie.

– w pobliżu placu znajduje się wiele najbardziej znanych tawern z flamenco. Ja polecam tą (więcej napiszę w kolejnym wpisie):

– okolice Plaza Mayor są bardzo klimatyczne, znajdziecie tam wąskie, brukowane uliczki i sekretne, zaciszne placyki. Warto sobie tam pobłądzić i obejrzeć Madryt z innej strony.

Niektóre place zaznaczyłam na mapie.

w każdą niedzielę od 9-14 odbywa się tam targ starociDzień drugi:
Planowana ilość kroków: 23 000
Poznana część Madrytu: wschodnia część miasta
Liczba parków: 2
Liczba postojów na smakowanie lokalnych przysmaków: 1
Liczba spotkań z kulturą: 2 (Muzeum Prado, wystawa w CentroCentro)
Koszt zwiedzania (bilety wstępów, bez występu flamenco): 2 euro 🙂

Pałac Cibeles 


Obecnie bardziej znany jako centrum kultury lub po prostu “CentroCentro”. Możecie także znaleźć go na mapie jako “Miradour Madrid”.

Nawet jeśli nie macie zamiaru odwiedzać jego wnętrz ( a polecam, bo nie ma opłat wstępu, a miejsce naprawdę zachwyca) warto zobaczyć chociaż tą piękną, ażurową, białą bryłę!

W środku znajdują się liczne wystawy, najczęściej fotograficzne, a na górze taras widokowy, oferujący jeden z najlepszych (jak nie najlepszy) widoków na całe miasto i okoliczne góry!

Wstęp na taras jest płatny 2 euro.Park Retiro

Niedaleko placu Cibeles rozciąga się największy, a zarazem ulubiony park madrytczyków i turystów, o powierzchni ponad 120 ha!

Nawet zimą prezentuje się wspaniale, szczególnie 4 jego punkty, które zaznaczyłam i opisałam także na mapie.

Są to:

– jezioro z widokiem na pomnik Alfonsa XII (można po nim pływać łódkami, wygląda to wspaniale, także z brzegu 😉 )

Pałac Kryształowy wybudowany w całości ze stali i szkła- naprawdę robi wrażenie, podobnie jak prowadząca do jego drzwi kolejka, bo wstęp jest darmowy;

– Palacio de Velazquez- obecnie mieści się w nim muzeum

– Pomnik Upadłego Anioła


Palacio de Velazquez

Palacio Cristal
Stacja Atocha

Stacja kolejowa mieści się w pobliżu Parku Retiro i Muzeum Prado. Piękna, ceglana budowla, która wewnątrz oprócz czynnej stacji kolejowej skrywa tropikalny ogród.

Można go odwiedzić bezpłatnie. Na miejscu oprócz tego znajdziecie wiele sklepów i restauracji, ale ceny są wysokie, jak na typowych dworcach.

Muzeum Prado

Najbardziej znane i tłumnie odwiedzane Muzeum Madrytu, w którym znajdują się dzieła m.in. Rubensa, Goi, Velazqueza czy Rembrandta.

To niewątpliwa duma całego narodu i raj dla koneserów sztuki.

Godziny otwarcia:

Wt – Nd: 9:00 – 20:00

Pn – nieczynne


Darmowe godziny wstępu:
Wt – Sb: 18:00 – 20:00/ zimą: 17:00 do 19:00
Nd: 17:00 – 20:00

Wskazówka:

Jeśli chcecie załapać się na darmowe godziny wstępu, weźcie pod uwagę kilometrową kolejkę, która ustawia się przed wejściem mniej więcej 45 min./godzinę przed czasem.


Ciekawostka:

Przy Muzeum Prado mieści się Hotel Ritz, w którym w czasie drugiej wojny światowej mieszkała Coco Chanel. To właśnie wtedy podejrzewano ją o bycie szpiegiem III Rzeszy, a Madryt miał posłużyć jako miejsce politycznych negocjacji Chanel z Churchillem. Do osobistego spotkania jednak nie doszło, natomiast zachowały się oryginalne listy Coco, z pieczątką hotelu i herbem Madrytu.

Mapka ze wszystkimi miejscami na początku postu ↑.

Wymienione miejsca są tymi najbardziej znanymi i wartymi zobaczenia w dwa dni. Mi udało się zobaczyć ciut więcej, o czym napiszę niebawem i zdradzę kilka fajnych miejscówek spoza szlaku, a także podam ceny oraz informacje na temat komunikacji.

Podsumowując sam Madryt, jest on miastem wartym zobaczenia, o każdej porze roku jest tam co robić, jednak do atmosfery Barcelony dużo mu brakuje :).