“Sekretna Polska”- recenzja nieoczywistego przewodnika


W przewodniku przeczytasz o historii i zabytkowych atrakcjach. Może znajdziesz jakąś legendę lub turystyczną mapę…

Tutaj odnajdziesz natomiast Polskę kreatywną, aktywną, zaskakującą wielością możliwości- po prostu nieoczywistą!

Zachwyćmy się taką Polską tej wiosny!

“Sekretna Polska” intryguje już od pomysłowej okładki. Tak naprawdę nie wiadomo do jakiej kategorii zaliczyć samą książkę, bo stanowi ona połączenie poradnika, relacji, przewodnika, albumu i… bazy inspiracji!

Z pewnością jednak klasyfikuję ją do najładniejszych pozycji podróżniczych, jakie goszczą na mojej półce.  Bardzo cenię, kiedy artysta, nieważne czy mowa o muzyku, aktorze czy pisarzu, odpowiada za swoje dzieło w całości.

Tak jest w tym przypadku, bo Magdalena Stefańczyk jest nie tylko autorką tekstu, ale także ilustracji i map! Tworzyła je metodą “urban sketchingu”, co wyróżnia przewodnik wśród innych pozycji i sprawia, że jest on  niebanalny, nowatorski, jedyny w swoim rodzaju. 


Zanim podzielę się wrażeniami na temat treści zwrócę uwagę na jej podział i zmysł estetyczny. Nawet gdyby tekst zawierał nużące fakty albo przeciągłe opisy, z pewnością zerknąłbyś na nie z ciekawością. Wszystko jest dopracowane i zachęcające do czytania- od kolorowych, artystycznych czcionek po fotografie, mapy, organizację tej książkowej przestrzeni.

Przyjemność z samego oglądania gwarantowania, a co dopiero z czytania!

Choć od razu zaznaczę- to przewodnik nieoczywisty, przez co subiektywny i wybiórczy. Nie znajdziecie tam opisu każdego regionu Polski, ale te które są, na pewno zainspirują was do eksploracji, szczególnie miejsc nieznanych turystycznym wycieczkom.

Będzie jednak idealny dla rodzin, bo większość wycieczek dotyczy właśnie wyjazdów z dziećmi. W niektórych rozdziałach znajdziecie nawet namiary na polecane noclegi i atrakcje.

Największy plus książki? 

Polska przedstawiona w kreatywny sposób! Jako kraj ludzi z pasją, którzy patrzą na swoją ojczyznę z pomysłem i możliwości na spróbowanie niecodziennych aktywności.  

Polska, w której spróbujesz freedivingu albo nocnego spływu kajakiem, zachwycisz się profesjonalnym street artem lub nietuzinkowymi projektami społecznymi. Odbędziesz wakacyjne tourné po muzycznych festiwalach, a potem zrelaksujesz się w głuszy mazurskich lasów.

Kraj, w którym nawet niekojarzące się turystycznie miasta mogą zachwycać, a każdy region jest pełen sekretnych miejsc do niestandardowego spędzania czasu.

Co więcej bardzo ciekawym elementem, płynnie wplecionym w treść są wywiady z ludźmi, którzy odważyli się zapoczątkować w Polsce nieznane dotąd atrakcje lub jako lokalni patrioci zmieniają na lepsze własny region.
To tylko przykłady, które pokazują jak wiele w Polsce jest do zrobienia, okrycia i doświadczenia!


Na pochwałę zasługuje także język, dla mnie bardzo ważny element każdej lektury. Jeśli on mnie nie przekonuje, nawet najbardziej zachwycające zdjęcia i ciekawostki nie robią dużego wrażenia.


Jak przystało na przewodnik nieoczywisty, rozwiązania językowe także są tutaj niebanalne. Urzekły mnie gry słowne, hasła i tytuły kolejnych rozdziałów.


Tylko potwierdziły powyższą opinię, że ta książka jest dopracowana w 100%. Płacisz i otrzymujesz najwyższą jakość pod każdym względem. 


Nasuwa się nawet myśl, że to w jakimś sensie rękodzieło. Artystyczne, oddziałujące na zmysły, ale szczegółowo przemyślane i solidne.


A sekretna Polska tu opisana czasami kryje się za naszym domem albo w miejscach, o których pomyślelibyśmy wszystko, ale nie to, że są warte zwiedzania.


Od teraz są i mam nadzieję, że po przeczytaniu tego przewodnika będziecie podobnie jak ja zainspirowani do odkrywania Polski!


Jeśli chcielibyście zajrzeć na bloga autorki znajdziecie go pod tym linkiem.


Do zobaczenia w Polsce :)!