TurkuSOWA- instrukcja wykonania maskotki w 10-ciu krokach

Wreszcie nadszedł ten czas, kiedy na moim blogu ukazuje się post poświęcony pracom ręcznym. Postanowiłam Wam dzisiaj pokazać jak w prosty sposób wykonać materiałową przytulankę, w kształcie sowy, która jednocześnie stanie się maskotką mojego bloga.


Do jej wykonania potrzeba:


– kawałek polaru ( jego wielkość zależy od rozmiarów maskotki- ja użyję kawałka o wymiarze 22 x 28 (cm) . Polar świetnie nadaje się do szycia, ponieważ jest miękki i nie pruje się ,a to przy ręcznym szyciu jest dość przydatne)

– kawałek kolorowej tkaniny ( potrzebna będzie jedynie do uszycia tułowia sowy; może być gładka lub wzorzysta)
– 2 guziki lub koraliki ( posłużą jako oczy, jednak nie są niezbędne)
– różnokolorowe nici/kordonki/mulina
– igła
– kawałek filcu potrzebnego do zrobienia nóżek
– wypełniacz do maskotki (można w tym celu użyć waty, skrawków materiału lub kupić gotowy wypełniacz wraz z poduszką; koszt takiego wypełniacza to ok.10 zł, jedna sztuka starczy Wam a wieeele maskotek)
– nożyczki
– kawałek kartonu lub kartka papieru 
– marker/ołówek/mazak (w zależności od grubości tkaniny; potrzebny do odrysowania szablonu)

Instrukcja krok po kroku:


1. Przygotuj wszystkie potrzebne materiały.
2. Na kartonie lub kartce papieru odrysuj i wytnij wszystkie kształty. W ten sposób uzyskasz własny szablon, który możesz ponownie wykorzystać. W przypadku sowy należy odrysować: głowę, tułów i skrzydło.

Przykładowe szablony głowy i tułowia

3. Odrysuj i wytnij potrzebne kształty z odpowiednich kawałków materiału. W przypadku mojej sowy są to: dwa kształty głowy z polaru, dwa kształty tułowia z materiału bawełnianego, cztery kształty skrzydeł z materiału w kwiatki. Z filcu wytnij dwa kształty nóżek- one nie będą zszywane. 

*Ważna wskazówka! Materiały najczęściej są dwustronne z wyraźnie zaznaczoną stroną “lewą” i “prawą”. Warto o tym pamiętać przy odrysowywaniu kształtów na materiałach, aby po złożeniu dwóch połówek, każda część ciała była jednolita.
4. Ułóż wszystkie wycięte elementy parami na “lewej” stronie każdy, aby po zszyciu i odwróceniu widoczna pozostała tylko “prawa” strona materiału.
5. Zszyj starannie wszystkie elementy, zachowując ich wymiary. Przy zszywaniu głowy i tułowia zachowaj otwór, aby potem połączyć oba elementy i uzupełnić je wypełnieniem. Skrzydła zszyj osobno, pozostawienie miejsca na wypełnienie nie jest konieczne. Podczas szycia zachowuj małe odstępy i za każdym razem mocno przyciągaj nitkę, aby po odwróceniu na prawą stronę nie zostały dziury :).


6. Odwróć wszystkie elementy na prawą stronę. Głowę i tułów sowy wypełnij szczelnie wypełniaczem. Im więcej wypełnienia.

7. Połącz głowę i tułów, zszywając oba elementy wzdłuż wspólnych granic.


8. Doszyj do tułowia filcowe nóżki i skrzydła.

9. Ostatni element to dekoracja maskotki. Użyj do tego przede wszystkim wyobraźni. Możesz doszyć, np. guzikowe oczy, filcowy dziób, kokardkę, polarowe nóżki lub pazury- pełna dowolność. Małe elementy można delikatnie przyszyć lub przykleić specjalnym klejem do materiału. 

10.* Jeśli maskotka ma się stać prezentem, możesz wyszyć na niej napis, np. Dla … 


Maskotka jest gotowa!
Mam nadzieję, że ten post zachęci Was do samodzielnego szycia. Zrobienie własnej maskotki sprawi satysfakcję nawet zatwardziałym dorosłym, a obdarowanym wiele radości. Szycie ręczne, choć czasochłonne, wcale nie jest takie trudne. Możecie mi wierzyć na słowo, bo sama jestem samoukiem, a przygodę z szyciem zaczęłam zaledwie dwa lata temu.


Do dzieła!