Na zakupach w Chorwacji- orientacyjne ceny, przewodnik po usługach

O Chorwacji chodzą słuchy, że jest droga, ma wygórowane ceny i naciąga turystów na każdym kroku. Niestety muszę przyznać, że choć Szwajcarii pod tym względem nie pobije, to rzeczywiście nie jest to tani kraj, a kuny uciekają z portfela dość szybko.


Jak i gdzie kupować, żeby nie przepłacać, co jest warte swojej ceny oraz ile kosztują podstawowe produkty?


Na początek mini przelicznik cenowy: 1 HRK (kuna chorwacka) to ok. 0,55 zł. (Dlatego robiąc zakupy najczęściej dzieliłam chorwacką cenę przez dwa.)

Zestaw cen produktów spożywczych w markecie (2016r., ceny pochodzą z sieci Konzum, są przybliżone):

 • woda 5l- ok.10 HRK (najbardziej znośnie smakuje schłodzona)
 • sok owocowy 1l- ok. 3 HRK
 • mleko 1l- ok.5 HRK
 • wino – ok. 30 HRK 
 • schab 1kg- ok. 25- 30 HRK
 • pomidory 1 kg- ok.8 HRK
 • bagietka- ok. 4 HRK
 • jogurt – ok. 3 HRK
 • masło- ok. 10 HRK
 • szampony/ balsamy- ok. 15 HRK
 • winogrona 1kg- ok. 15- 20 HRK
 • tradycyjna wędlina w plasterkach 125g- ok. 13 HRK
 • ser do smarowania- ok. 5 HRK
W poszczególnych miasteczkach znajdziemy lokalne targi czy pojedyncze stragany. Ceny są tam oczywiście nieco wyższe. Za trzy nektarynki i kiść winogron zapłacicie ok. 30 HRK, ale uwierzcie- WARTO! W życiu nie jadłam bardziej słodkich i soczystych nektaryn,a należę do prawdziwych “owocomaniaków”. Stragany ukryte na podwórku jednej z kamienic w Senju będę wspominać z utęsknieniem.


Oprócz nektarynek polecam Wam także pyszne chorwackie figi i winogrona, chociaż te pierwsze w większości przypadków znajdziecie także poza straganami. Rosną w wielu dostępnych miejscach, więc można ich zasmakować prosto z drzewa.


Czasami w miejscowościach turystycznych, np. w Nowalji na wyspie Pag spotkaliśmy wystawioną na chodniku skrzynkę z winogronami. Targowanie może nie poszło tak łatwo ze względu na “bariery językowe” i obsługę wagi, ale smak winogron był wart tych utrudnień :).


Chorwacja oprócz owoców i oliwek, słynie przede wszystkim z owoców morza. Osobiście nie udało mi się trafić na poranny połów, ale za to znalazłam sklepik rybny ze świeżymi produktami. Bardzo “rodzinny” był ten sklep, a w dodatku wypatrzyłam obraz Jana Pawła II. Chociaż to w Chorwacji akurat niespodzianką nie jest, bo Chorwaci darzą naszego papieża dużą sympatią, za to, że uznał ich niepodległość podczas rozpadu Jugosławii.


Poczta i informacja turystyczna:

Zamiast kolejny raz przywozić z podróży ceramiczny bibelot, w dodatku na nim przepłacając,  zdecydowanie wolę kupować pocztówki. Obecnie ten mały proceder zamienił się w zbieractwo, a zbiór moich pocztówek powiększa się co i rusz o nowe pozycje. Tradycyjne pocztówki w Chorwacji zazwyczaj kosztowały ok. 3 kun, nieco więcej na Kryku czy w Zagrzebiu. 

Znaczki kupowałam tylko na poczcie- koszt 5,80 HRK/szt.

Chorwackie punkty informacji niestety są dość kiepsko wyposażone. Mam tu na myśli jedynie te lokalne, nie byłam w takowym w Zagrzebiu. W Senju zdobyłam niestety tylko podręczną mapkę miasteczka.

Przy portach znajdziecie za to mnóstwo agencji turystycznych, które oferują przeróżne rejsy i trasy wycieczkowe. Ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju promu, długości trasy i miejsca odpływu.

Gastronomia:

Ta dziedzina nie zaskakuje, bo Chorwacja to typowo turystyczny region Europy, więc sprawdzają się tu równie typowe zasady takie jak na przykład niższe ceny w punktach oddalonych od atrakcji turystycznych.

Lody, ten przysmak w upalne, chorwackie lato przyda się każdemu, są najczęściej sprzedawane w małych kubeczkach, a cena najmniejszego z nich, który odpowiada mniej więcej jednej gałce wynosi ok. 6 HRK

Jeśli chodzi o bardziej konkretne dania w tawernach, to ich ceny zaczynają od mniej więcej 30, 40 HRK. 

Za “dużą pizzę”, która miała może 30 cm średnicy zapłaciliśmy 40 HRK, więc rada na przyszłość: pytajcie się o rozmiar i uważajcie na ceny! Chyba, że jesteście równie mocno spragnieni mięsa. Chociaż i w tym przypadku pojęcie “pizza mięsna” przybiera nieco innego znaczenia.

Duża pizza z szynką…


Polecam za to przekąski w lokalnych piekarniach. Czasami znajdziecie w nich ciepłą i pyszną pizzę w kawałkach za dużo niższą cenę.


Pamiątki:

Tu nie mam dobrej wiadomości, gdyż pamiątki w Chorwacji są naprawdę drogie, a za drobną rzecz płaci się nawet kilkadziesiąt kun. Zdecydowanie bardziej opłaca się przywieźć tradycyjne chorwackie przysmaki, czyli oliwę z oliwek (cena od 20 do 60 HRK), wino, sery czy wędlinę. Dla odważnych także owoce :).

Wśród pamiątek królują muszelkowe szkatułki i figurki delfinków, które spotkacie również nad Bałtykiem, ale można też znaleźć sklepy z chorwackim rękodziełem. Najczęściej są to wyroby skórzane, ceramiczne lub drewniane. Najładniejsze tego typu artykuły znalazłam w Zagrzebiu. 

Pamiątki na Kryku


Informacje o transporcie już niedługo :).